Suchy lód - bezpieczeństwo użytkowania

Bezpieczeństwo użytkowania suchego lodu

 

*Każdy pracownik użytkujący suchy lód powinien bezwzględnie zapoznać się z poniższym dokumentem bezpieczeństwa oraz kartą charakterystyki substancji. Nie zastosowanie się do poniższych reguł bezpieczeństwa może skutkować zagrożeniem życia lub zdrowia.

 

Dwutlenek węgla (CO2) jest bezbarwnym, bezwonnym i występującym naturalnie w atmosferze gazem. W stanie stałym (zestalonym) nazywamy go suchym lodem, bowiem jego podstawową właściwością jest sublimacja, czyli przejście z fazy stałej w gazową z pominięciem fazy ciekłej. Jest ona możliwa w warunkach ciśnienia atmosferycznego. Suchy lód ma ekstremalnie niską temperaturę rzędu -78,5°C, a jego opary są znacznie cięższe od powietrza, zatem opadają na powierzchnię ziemi. Jest gazem duszącym, a przy słabej wentylacji pomieszczenia, w którym jest przechowywany, istnieje ryzyko uduszenia rozprężonym w temperaturze pokojowej dwutlenkiem węgla.

 

Suchy lod 1 

 

RYZYKO użytkowania suchego lodu

 

Suchy lód musi być użytkowany świadomie, bowiem jest gazem duszącym, a zatem po rozprężeniu dużych jego ilości w pomieszczeniach, istnieje ryzyko utraty przytomności, a nawet uduszenia poprzez niedotlenienie. Bezpośredni kontakt skóry z granulatem może prowadzić do odmrożeń, zatem powinno się używać środków ochrony osobistej i stosować odpowiedni strój. Dwutlenek węgla w stanie lotnym jest cięższy od powietrza, a zatem w przypadku przechowywania go w pomieszczeniach niezbędna jest odpowiednia wentylacja oraz zainstalowania czujników tlenu oraz czujników monitu poziomu CO2 na wysokości 30-50cm od ziemi. W razie alarmu spadku poziomu tlenu w pomieszczeniu, należy przeprowadzić niezwłoczną ewakuację. Co równie istotne, suchy lód powinien być przechowywany w przystosowanych do tego pojemnikach, które nie mogą być całkowicie szczelne – w wyniku sublimacji i wzrostu ciśnienia mogłyby pęknąć lub nawet wybuchnąć. Suchego lodu nie wolno spożywać.

 

Środki zapobiegawcze:

-rękawice ochronne, strój z długimi rękawami i nogawkami, obuwie ochronne

-okulary ochronne / przyłbica

-detektor CO2, detektor O2 (w pomieszczeniu i osobiste)

-wentylacja mechaniczna

-magazynowanie w kontenerach przeznaczonych do suchego lodu lub styroboxach, odpowiednio oznaczona przechowywana substancja

-ograniczenie czasu otwarcia pokrywy opakowania/kontenera

 

WAŻNE! Kontenery/opakowania z suchym lodem powinny stać w odpowiednio oznaczonym, zacienionym, możliwie chłodnym miejscu. Zaleca się wywieszenie karty charakterysyki i niniejszej instrukcji bezpieczeństwa do wglądu dla każdego użytkownika. Pomieszczenie składowania suchego lodu powinno być odpowiednio wentylowane oraz posiadać czujniki poziomu tlenu i stężenia dwutlenku węgla. Uszkodzenie pojemnika należy niezwłocznie zgłosić.

 

PIERWSZA POMOC

  1. Kontakt ze skórą (oparzenie) – należy poparzone miejsce przemywać letnią wodą przez minimum 15 minut, zabezpieczyć jałowym opatrunkiem i wezwać pogotowie.
  2. Kontakt z oczami (oparzenie) – poparzenia oczu należy przemywać letnią wodą przez minimum 15 minut, opatrzyć jałowym i sterylnym opatrunkiem oraz zapewnić pomoc okulisty.
  3. Wdychanie oparów – w przypadku omdlenia należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze i położyć w pozycji bezpiecznej, a następnie wezwać pomoc medyczną.
  4. Spożycie granulatu – suchy lód nie nadaje sie do spożycia, może poważnie uszkodzić układ pokarmowy, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

 

 Suchy lod

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z dostawcą:

 

SIAD POLAND Sp. z o.o.

Ul. Kokotek 66

41-700 Ruda Śląska

Tel. 32 771 16 50

siad@siad.pl

www.siad.pl

 

Pobierz instrukcje bezpieczeństwa tutaj