Suchy lód dla branży spożywczej

Suchy lód, czyli zestalony dwutlenek węgla, dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym i niskiej temperaturze, jest z powodzeniem używany w branży spożywczej do wielu zastosowań.
-78,5°C

Suchy lód - CATERING

Coraz większą popularnością cieszą się dowozy produktów spożywczych przez firmy cateringowe. Tempo życia jest coraz większe, przez co brakuje nam czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, czy okazjonalne spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Zamawiamy catering do pracy, na uroczystości rodzinne jak urodziny, chrzciny i komunie, na imprezy plenerowe. Oczekujemy dobrego i świeżego jedzenia w samolocie i pociągu. Coraz więcej ludzi korzysta z cateringów dietetycznych czyli diet przygotowanych pod okiem dietetyka, o określonej liczbie kalorii, przywożonych do domu każdego ranka, w kilku posiłkach na cały dzień. Catering to rozwiązanie wygodne i coraz popularniejsze. Z pomocą przychodzi tu zastosowanie suchego lodu – głównie do transportu chłodniczego oraz magazynowania żywności w odpowiednio niskiej temperaturze. Wymagamy aby jedzenie, które się nam podaje, było świeże. Nie można więc dopuścić do zachwiania łańcucha chłodniczego. Każdy wzrost temperatury podczas dowozu powoduje, że jedzenie może się zepsuć. Zwłaszcza w okresie letnim. Dosypanie suchego lodu do pojemników, w których przetrzymujemy żywność, lub położenie plastra suchego lodu obok pojemników z jedzeniem, pozwoli utrzymać wymaganą temperaturę rzędu 2-8°C nawet przez wiele godzin! Suchym lodem możemy też wspomóc przenośne lodówki turystyczne – wystarczy, że zamiast mrożonych wkładów użyjemy suchego lodu, obojętnie czy granulatu czy plastra. Mogą z tego korzystać tak firmy cateringowe, jak i każdy z nas podczas letnich pikników. Zimne napoje podczas imprez plenerowych? Nic łatwiejszego! Ułóżmy butelki/puszki w styropianowym pojemniku i zasypmy suchym lodem. Napojom nie straszny wówczas żaden upał.

Suchy lód - PRODUKCJA, TRANSPORT I MAGAZYNOWANIE ŻYWNOŚCIv

Tak dla małych firm cateringowych, jak i dużych przedsiębiorstw produkujących i dystrybuujących żywność, utrzymanie odpowiedniej temperatury produktów jest nie lada wyzwaniem. Praktycznie na każdym etapie produkcyjno-dystrybucyjnym spotykają się one z wyzwaniem temperaturowym. Na każdym z tych etapów pomocny może się okazać suchy lód. Podczas produkcji dosypywany na przykład do mięsa, szybko je schładza, hamując rozwój bakterii. Po uboju można go zastosować do obsypywania tusz, aby również szybko je ochłodzić i utrzymać świeżość, a zarazem wysoką jakość. Transport i magazynowanie to jeszcze większe wyzwanie. O ile na halach produkcyjnych panuje najczęściej chłodnicza temperatura, tak już przewóz towaru do dystrybutora, czy odbiorcy, to spory kłopot. Oczywiście przewoźnicy korzystają z samochodów z agregatami chłodniczymi, jednak obserwuje się, że w okresie letnim nie zawsze są w stanie utrzymać one pożądaną temperaturę w przestrzeni ładunkowej, co więcej podczas wielu otwarć samochodu temperatura na zmianę rośnie i spada, co zaburza cały łańcuch chłodniczy i znacznie obniża jakość żywności. Zastosowanie suchego lodu jest tutaj bardzo pomocne. Można przechowywać żywność w odpowiednich kontenerach zasypanych suchym lodem lub z oddzieloną na niego przestrzenią. Plastry suchego lodu układa się również często między opakowaniami z jedzeniem. Produkty mrożone można z powodzeniem zasypać całkowicie suchym lodem. Jako, że substancja ta sublimuje, czyli przechodzi ze stanu stałego od razu w lotny, z pominięciem fazy ciekłej, nie ma możliwości namoczenia produktów. Co więcej, żywność transportowana w odpowiednich pojemnikach z suchym lodem, nie musi być u klienta końcowego od razu rozładowywana do chłodni, czy lodówek, bowiem suchy lód działa przez wiele godzin. Ułatwia to sprostanie normom unijnym oraz wymaganiom HACCP. W ten sposób przewozić można każdy rodzaj żywności: mięso, produkty mleczne, pieczywo, ciasta i torty, mrożonki oraz produkty świeże.

Suchy lód - WINIARSTWO


W Polsce branża produkcji wina corocznie się rozrasta. Aby jednak polskie wino mogło konkurować z europejskimi producentami, niezbędne jest aby odpowiednio przeprowadzić proces przetwórczy. Tyczy się to zwłaszcza białego i różowego wina. Aby owoce, po drylowaniu, mogą szybko się zepsuć. Aby tego uniknąć dodaje sie do nich suchy lód. Wypiera on z atmosfery tlen, który wzmaga efekty gnilne, jednocześnie schładzając owoce i zatrzymując ich wyjątkowy smak i aromat. Polskie winnice coraz częściej sięgają więc po suchy lód.


Suchy lód - KUCHNIA MOLEKULARNA, BARY MOLEKULARNE


Coraz popularniejsze staje się również wykorzystanie suchego lodu w kuchni molekularnej i barach podczas różnego rodzaju imprez. Suchy lód wrzucony do ciepłej wody sublimuje, powodując tworzenie się gęstej mgły oraz wizualnego efektu wrzenia, które przyciągają uwagę. Suchy lód dodany do drinka powoduje jego natychmiastowe schłodzenie, a po sublimacji można go już bezpiecznie wypić. Efektownie wyglądają drinki z których wydobywają się kłęby dymu. Kuchnię molekularną i bary tego typu możemy coraz częściej spotkać na imprezach plenerowych, weselach, czy innych specjalnych eventach. Suchy lód wspomaga i..robi wrażenie.

Jak widać, zastosowań suchego lodu dla branży spożywczej jest wiele, a jego popularność wzrasta. Wymogi co do jakości i staranności przewozu żywności są ze strony konsumentów coraz większe, a każde ułatwienie w tym zakresie staje się rozwiązaniem bardzo dla firm interesującym.

Potrzebujesz więcej informacji?
Zapraszamy!
SIAD POLAND Sp. z o.o.
Ul. Kokotek 66
41-700 Ruda Śląska
Tel. 32 771 16 50
siad@siad.pl
www.siad.pl